LEŚNICZÓWKA “BUCZYNA” – 17.02.2018

LEŚNICZÓWKA “BUCZYNA” – 17.02.2018

Trzecie w tym roku łapanie przy karmniku w leśniczówce “Buczyna” w Łoskoniu. Łapaliśmy tradycyjnie przy drzewie obwieszonym tubami z tłuszczową karmą i karmnikiem wypełnionym nasionami słonecznika. Złapało się 171 ptaków z 10 gatunków, w tym 105 retrapów.  Dominantem, tak jak w trakcie poprzednich łapań, była bogatka – 78% złapanych ptaków.  Przeprowadziliśmy analizę płci i wieku odłowionych bogatek. Jeśli chodzi o wiek, to 63% stanowiły ptaki młode, tzn. z ostatniego sezonu lęgowego. Pozostałe 37%, to ptaki dorosłe, które w minionym sezonie już wyprowadziły lęgi. Jeśli chodzi o płeć odławianych bogatek, to stwierdzono nieznaczną przewagę samców – 53,0%. Teraz tradycyjnie pełna lista:

Nazwa polska  Nazwa łacińska  Liczba
Bogatka Parus major  44 + 90 retrapów
Modraszka Cyanistes caeruleus  6 + 4 retrapy
Dzwoniec Carduelis chloris  8
Sikora  uboga Poecile palustris  1 + 5 retrapów
Mazurek Passer montanus  1 + 3 retrapy
Czubatka Lophophanes cristatus  1 + 2 retrapy
Mysikrólik Regulus regulus  2
Kowalik Sitta europaea  1 + 1 retrap
Zięba Fringilla coelebs  1
Sosnówka Periparus ater  1

Podobnie jak 3 tygodnie wcześniej, większość odłowionych ptaków – 61,4%, nosiło już nasze obrączki. Poza jednym, wszystkie zostały oznakowane przy tym karmniku; większość w dwóch poprzednich odłowach. Ten jeden inny, to bogatka zaobrączkowana 25.05.2017 r. jako pisklę w budce nr 41 na powierzchni badawczej “Buczyna”, odległej od karmnika o 4,27 km. Inny pisklak z tego samego lęgu złapał się tutaj 20.01.2018 r. Lęg składał się z 7 piskląt – ciekawe, czy jeszcze któreś z rodzeństwa złapie się przy tym karmniku?

Inną “ciekawostką” była jedyna złapana zięba i bynajmniej nie chodzi tutaj o sam fakt jej zimowania. Lewa noga pokryta była brodawkami, które spowodowały, że ptak zamiast palców miał “kopyto”. Aż dziw, że ptak radził sobie z tym balastem i był w dobrej kondycji.

Jerzy Dąbrowski, Dariusz Gracz, Bronisława Peplińska 

Fot: Dariusz Gracz

Comments are closed.