RZ. MAŁA WEŁNA, OWCZEGŁOWY 2-3.08.2019 R.

RZ. MAŁA WEŁNA, OWCZEGŁOWY 2-3.08.2019 R.

Po kilku latach przerwy postanowiliśmy zorganizować odłowy ptaków w trzcinowiskach nadrzecznych w miejscu, gdzie Mała Wełna wpada do Jeziora Rogozińskiego. Trzcinowisko ma w tym miejscu do 100 m szerokości. W części najbliższej rzece szuwary porastają pło, pod którym jest ok. 3 m “płynnego błota”. Chodzenie po takim podłożu jest niecodziennym przeżyciem i cały czas trzeba pamiętać, że “bagna wciągają”. Wybraliśmy to miejsce również z powodu panującej suszy która czyni to miejsce bardziej dostępnym. Drugi powód to chęć porównania z przesuszonymi trzcinowiskami w dolinie Wełny w Cieślach. Przegrodziliśmy całą dolinę, od koryta rzeki do olsów na jej obrzeżu. Odłowy trwały od piątkowego popołudnia do zmroku w sobotę. Obydwa wieczory wabiliśmy dymówki głosem z magnetofonu. Złapało się 508 ptaków z 17 gatunków, w tym 4 retrapy. Spośród ptaków gniazdujących w tym miejscu najliczniejsze były trzcinniczki. Wśród przylatujących tutaj na noclegowisko dominantem były dymówki. To właśnie młodociana dymówka (fot.) była sześciotysięcznym ptakiem zaobrączkowanym w tym roku. Mniej licznie pojawiły się również pliszki żółte. Jeśli chodzi o dymówki, to pierwszego wieczora złapało się ich 215 a drugiego 83. Ani jeden ptak nie złapał się w obydwa wieczory. Struktura wiekowa i płciowa wyglądała następująco: 240 tegorocznych młodych (fot.) i 58 dorosłych, w tym 30 samców, 25 samic i 3 u których nie dało się określić płci. Proporcja między dorosłymi a młodymi dymówkami mogąca świadczyć o przebiegu sezonu lęgowego wynosiła 8,28 młodego/ 2 dorosłe.

Lato jest okresem w którym dorosłe osobniki części gatunków wymieniają lotki. Problemy bywają wtedy, gdy wymieniają właśnie tę lotkę, która jest podstawową cechą różniącą dwa gatunki jak np. 6 lotka pierwszego rzędu u piecuszka Phylloscopus trochilus i pierwiosnka Phylloscopus collybita.

No i tradycyjnie pełna lista odłowu:

Nazwa polska  Nazwa łacińska  Liczba
Dymówka Hirundo rustica  297 + 1 retrap
Pliszka żółta Motacilla flava  54
Trzcinniczek Acrocephalus scirpaceus  46 + 2 retrapy
Pierwiosnek Phylloscopus collybita  40
Piecuszek Phylloscopus trochilus  13
Rokitniczka Acrocephalus schoenobaenus  12
Trzciniak Acrocephalus arundinaceus  9
Brzęczka Locustella luscinioides  6
Modraszka Cyanistes caeruleus  6
Łozówka Acrocephalus palustris  5
Potrzos Emberiza schoeniclus  5
Cierniówka Sylvia communis  3
Gajówka Sylvia borin  2
Czarnogłówka Sylvia atricapilla  2
Brzegówka Riparia riparia  2
Makolągwa Carduelis cannabina  2
Bogatka Parus major  1 retrap

W związku z tym, że na tym terenie dawno nie prowadziliśmy odłowów, to retrapy były tylko cztery.  Jedyną pamiątką po dawnych czasach był trzcinniczek, którego zaobrączkowaliśmy tutaj jako dorosłą samicę 11.07.2014 r. Ptak ten ma już więc przynajmniej 6 lat (fot.). Drugi miejscowy ptak, to bogatka zaobrączkowana 16.06.2019 r. jako pisklę w naszej budce odległej o kilkaset metrów. Dwa pozostałe ptaki zostały zaobrączkowane nieco dalej: dymówka została zaobrączkowana na noclegowisku na Jez. Rogozińskim 22.08.2018 r. w odległości 3,6 km; trzcinniczek został oznakowany 18.07.2019 r. przy ujściu Małej Wełny w Cieślach, w odległości 5,0 km.

Jerzy Dąbrowski i Bronisława Peplińska

Comments are closed.