Ptaki Gminy

Ptaki Gminy

ObrazekNazwa polskaNazwa naukowaLęgowyPrzelotnyZimujący
Nur rdzawoszyiGavia stellata-P-
Nur czarnoszyiGavia arctica-P-
PerkozekPodiceps ruficollisC-Z
Perkoz dwuczubyPodiceps cristatusCPZ
Perkoz rdzawoszyiPodiceps griseigenaB--
Perkoz zausznikPodiceps nigricollis-P-
Kormoran czarnyPhalacrocorax carbo-PZ
BąkBotaurus stellarisB-Z
BączekIxobrychus minutusB--
Czapla białaEgretta alba-PZ
Czapla siwaArdea cinerea-PZ
Czapla purpurowaArdea purpurea-P-
Bocian czarnyCiconia nigraC--
Bocian białyCiconia ciconiaC--
Łabędź niemyCygnus olorCPZ
Łabędź krzykliwyCygnus cygnus-PZ
Łabędź czarnodziobyCygnus columbianus-PZ
Łabędź czarnyCygnus atratus-P-
Gęś zbożowaAnser fabalis-PZ
Gęś białoczelnaAnser albifrons-PZ
Gęś gęgawaAnser anserCPZ
Bernikla kanadyjskaBranta canadensis-P-
Bernikla białolicaBranta leucopsis--Z
OharTadorna tadorna-P-
MandarynkaAix galericulata-P-
ŚwistunAnas penelope-P-
KrakwaAnas strepera-P-
CyraneczkaAnas creccaCP-
KrzyżówkaAnas platyrhynchosCPZ
RożeniecAnas acuta-P-
CyrankaAnas querquedulaBP-
PłaskonosAnas clypeataCP-
HełmiatkaNetta rufina-P-
GłowienkaAythya ferinaCPZ
PodgorzałkaAythya nyroca-P-
CzernicaAythya fuligula-PZ
OgorzałkaAythya marila-PZ
EdredonSomateria mollisima-P-
LodówkaClangula hyemalis-P-
GągołBucephala clangulaCP-
BielaczekMergus albellus-PZ
NurogęśMergus merganserCPZ
TrzmielojadPernis apivorusC--
Kania rudaMilvus milvusCPZ
Kania czarnaMilvus migransC--
BielikHaliaeetus albicillaCPZ
Błotniak stawowyCircus aeruginosusC--
Błotniak zbożowyCircus cyaneus-PZ
Błotniak łąkowyCircus pygargusA--
GołębiarzAccipiter gentilisC--
KrogulecAccipiter nisusCPZ
Myszołów zwyczajnyButeo buteoCPZ
Myszołów włochatyButeo lagopus-PZ
Orlik krzykliwyAquila pomarinaA--
RybołówPandion haliaetus-P-
PustułkaFalco tinnunculusC-Z
KobuzFalco subbuteoC--
Sokół wędrownyFalco peregrinus-P-
KuropatwaPerdix perdixC-Z
PrzepiórkaCoturnix coturnixC--
BażantPhasianus colchicusC-Z
WodnikRallus aquaticusCPZ
Kureczka nakrapianaPorzana porzanaBP-
Kureczka zielonkaPorzana parvaB--
DerkaczCrex crexB--
Kokoszka wodnaGallinula chloropusCPZ
ŁyskaFulica atraCPZ
ŻurawGrus grusCP-
SzablodzióbRecurvirostra avosetta-P-
Sieweczka rzecznaCharadrius dubiusCP-
Sieweczka obrożnaCharadrius hiaticula-P-
MornelCharadrius morinellus-P-
Siewka złotaPluvialis apricaria-P-
SiewnicaPluvialis squatarola-P-
CzajkaVanellus vanellusCPZ
Biegus malutkiCalidris minuta-P-
Biegus małyCalidris temminckii-P-
Biegus krzywodziobyCalidris ferruginea-P-
Biegus zmiennyCalidris alpina-P-
BatalionPhilomachus pugnax-P-
BekasikLymnocryptes minimus-P-
KszykGallinago gallinagoCP-
DubeltGallinago media-P-
SłonkaScolopax rusticolaC--
RycykLimosa limosa-P-
Kulik wielkiNumenius arquata-P-
Brodziec śniadyTringa erythropus-P-
Brodziec krwawodziobyTringa totanusBP-
KwokaczTringa nebularia-P-
Brodziec samotnyTringa ochropus-P-
Brodziec leśnyTringa glareola-P-
Brodziec piskliwyTringa hypoleucosAP-
Mewa małaLarus minutus-P-
ŚmieszkaLarus ridibundusCPZ
Mewa pospolitaLarus canus-PZ
Mewa żółtonogaLarus fuscus-P-
Mewa srebrzystaLarus argentatus-P-
Rybitwa wielkodziobaSterna caspia-P-
Rybitwa zwyczajnaSterna hirundo-P-
Rybitwa czarnaChlidonias nigerCP-
Rybitwa białoskrzydłaChlidonias leucopterus-P-
PustynnikSyrrhaptes paradoxus-P-
SiniakColumba oenasC--
GrzywaczColuba palumbusCP-
SierpówkaStreptopelia decaoctoC-Z
TurkawkaStreptopelia turturB--
KukułkaCuculus canorusC--
PłomykówkaTyto albaC-Z
PójdźkaAthene noctuaB--
PuszczykStrix alucoC-Z
Sowa uszataAsio otusC--
Sowa błotnaAsio flammeus-P-
Lelek kozodójCaprimulgus europaeusA--
JerzykApus apusC--
ZimorodekAlcedo atthisC-Z
KraskaCoracias garrulusB--
DudekUpupa epopsC--
KrętogłówJynx torquillaC--
Dzięcioł zielonosiwyPicus canusB--
Dzięcioł zielonyPicus viridisC-Z
Dzięcioł czarnyDryocopus martiusC-Z
Dzięcioł dużyDendrocopos majorC-Z
Dzięcioł białoszyiDendrocopos syriacus-PZ
Dzięcioł średniDendrocopos mediusC-Z
DzięciołekDendrocopos minorC-Z
DzierlatkaGalerida cristataC-Z
Skowronek borowyLullula arboreaB--
Skowronek polnyAlauda arvensisCP-
GórniczekEremophila alpestris--Z
Jaskółka brzegówkaRiparia ripariaC--
Jaskółka dymówkaHirundo rusticaCP-
Jaskółka oknówkaDelichon urbicaCP-
Świergotek polnyAnthus campestris-P-
Świergotek drzewnyAnthus trivialisB--
Świergotek łąkowyAnthus pratensisC--
Pliszka żółtaMotacilla flavaC-Z
Pliszka górskaMotacilla cinereaC--
Pliszka siwaMotacilla albaC--
JemiołuszkaBombycilla garrulus-PZ
PluszczCinclus cinclus--Z
StrzyżykTroglodytes troglodytesC--
PokrzywnicaPrunella modularisC--
RudzikErithacus rubeculaC-Z
Słowik szaryLuscinia lusciniaC--
Słowik rdzawyLuscinia megarhynchosC--
PodróżniczekLuscinia svecicaA--
KopciuszekPhoenicurus ochrurosC-Z
PleszkaPhoenicurus phoenicurusC--
PokląskwaSaxicola rubetraC--
KląskawkaSaxicola rubicolaCP-
BiałorzytkaOenanthe oenantheC--
KosTurdus merulaC-Z
Drozd rdzawyTurdus naumanni-P-
KwiczołTurdus pilarisCPZ
Drozd śpiewakTurdus philomelosC--
DroździkTurdus iliacusCPZ
PaszkotTurdus viscivorusCPZ
ŚwierszczakLocustella naeviaB--
StrumieniówkaLocustella fluviatilisB--
BrzęczkaLocustella luscinioidesC--
RokitniczkaAcrocephalus schoenobaenusB--
ŁozówkaAcrocephalus palustrisC--
TrzcinniczekAcrocephalus scirpaceusC--
TrzciniakAcrocephalus arundinaceusC--
ZaganiaczHippolais icterinaC--
JarzębatkaSylvia nisoriaC--
PiegżaSylvia currucaC--
CierniówkaSylvia communisC--
Pokrzewka ogrodowaSylvia borinC--
Pokrzewka czarnołbistaSylvia atricapillaC--
Świstunka leśnaPhylloscopus sibilatrixC--
PierwiosnekPhylloscopus collybitaCP-
PiecuszekPhylloscopus trochilusC--
MysikrólikRegulus regulusCPZ
ZniczekRegulus ignicapillusC-Z
Muchołówka szaraMuscicapa striataC--
Muchołówka małaFicedula parvaBP-
Muchołówka białoszyjaFicedula albicollis-P-
Muchołówka żałobnaFicedula hypoleucaC--
WąsatkaPanurus biarmicusCPZ
RaniuszekAegithalos caudatusCPZ
Sikora ubogaParus palustrisC-Z
Sikora czarnogłówkaParus montanusC-Z
Sikora czubatkaParus cristatusC-Z
Sikora sosnówkaParus aterC-Z
Sikora modraParus caeruleusCPZ
Sikora bogatkaParus majorCPZ
KowalikSitta europaeaC-Z
Pełzacz leśnyCerthia familiarisC-Z
Pełzacz ogrodowyCerthia brachydactylaC-Z
RemizRemiz pendulinusC--
WilgaOriolus oriolusC--
GąsiorekLanius collurioC--
SrokoszLanius excubitorC-Z
SójkaGarrulus glandariusCPZ
SrokaPica picaC-Z
OrzechówkaNucifraga caryocatactes-P-
KawkaCorvus monedulaC-Z
GawronCorvus frugilegusCPZ
WronaCorvus cornixC-Z
CzarnowronCorvus corone-P-
KrukCorvus coraxC-Z
SzpakSturnus vulgarisCP-
WróbelPasser domesticusC-Z
MazurekPasser montanusC-Z
ZiębaFringilla coelebsC-Z
JerFringilla montifringilla-PZ
KulczykSerinus serinusC--
DzwoniecCarduelis chlorisCPZ
SzczygiełCarduelis carduelisCPZ
CzyżCarduelis spinusAPZ
MakolągwaAcanthis cannabinaCPZ
RzepołuchAcanthis flavirostris-PZ
CzeczotkaAcanthis flammea-PZ
Krzyżodziób świerkowyLoxia curvirostra--Z
DziwoniaCarpodacus erythrinusBP-
GilPyrrhula pyrrhulaC-Z
GrubodzióbCoccothraustes coccothraustesC-Z
ŚniegółaPlectrophenax nivalis--Z
TrznadelEmberiza citrinellaC-Z
OrtolanEmberiza hortulanaB--
PotrzosEmberiza schoeniclusCPZ
PotrzeszczEmberiza calandraB-Z