CIEŚLE-ŻWIROWNIA 25-26.06.2022 R.

CIEŚLE-ŻWIROWNIA 25-26.06.2022 R.

Pierwsze w tym roku łapanie na terenie żwirowni w Cieślach. Odłowy trwały od sobotniego popołudnia do niedzielnego przedpołudnia. Zasadniczym celem było odłowienie gniazdujących tam gęsi. Niestety młode już są lotne i opuściły teren lęgowiska. Drugi cel, to najprawdopodobniej ostatnie odłowy brzegówek, z uwagi na zakończenie eksploatacji i prowadzone prace rekultywacyjne.

Użyliśmy tylko siedmiu sieci: 4 o dużych oczkach, 2 o średnich i 1 o małych. Złapały się 22 ptaki z 4 gatunków, w tym 4 retrapy. Z tej liczby, siedem trzciniaków to pisklęta zaobrączkowane w gniazdach w czasie przeszukiwania trzcinowisk. W czasie penetracji trzcinowisk zerwały się kolejno cztery bąki Botaurus stellaris, ale nie trafiliśmy na żadne gniazdo tego gatunku. Nie znaleźliśmy też gniada błotniaków stawowych Circus aeruginosus, które z cała pewnością gniazdują tutaj. Jak prawie każdego roku złapał się brodziec samotny. Najwięcej adrenaliny przysporzyła jednak gęgawa, która złapała się w sieć, która o dziwo wytrzymała. To pierwsza gęś oznakowana kolorową obrożą na tym stanowisku.

A to pełna lista odłowu:

Nazwa polska  Nazwa łacińska  Liczba
Brzegówka Riparia riparia  9 + 4 retrapy
Trzciniak Acrocephalus arundinaceus  7 pull
Gęgawa Anser anser  1
Samotnik Trionga ochropus  1

Nieplanowanymi gośćmi w naszych sieciach były dwa gołębie pocztowe, które zapewne wylądowały na żwirowni, żeby ugasić pragnienie. Obydwa miały obrączki zawierającymi min. telefon kontaktowy do hodowcy. Jeden był zagraniczny a drugi krajowy i na ten drugi zadzwoniliśmy. Okazało się, że ptak (zapewne ten drugi też) został tego dnia rano wypuszczony koło Szczecina, a jego celem były Kielce. Umówiliśmy się z hodowcą, że da znać o powrocie ptaka i otrzymaliśmy takie potwierdzenie.

Jeśli chodzi o retrapy,  to były nimi tylko brzegówki –  ptaki zaobrączkowane tutaj w następujących terminach:

  • 23 VI 2021 – 2,
  • 18 VIII 2018 – 1,
  • 21 VII 2015 – 1.

Wszystkie zostały zaobrączkowane jako ptaki dorosłe. Najstarszy z nich ma więc przynajmniej 8 lat i jest najstarszą naszą brzegówką.

Jerzy Dąbrowski i Bronisława Peplińska

Comments are closed.