UJŚCIE MAŁEJ WEŁNY 18 – 21.08.2021 R.

UJŚCIE MAŁEJ WEŁNY 18 – 21.08.2021 R.

Kolejny odłowów w trzcinowiskach porastających łąki i starorzecza w pobliżu ujścia Małej Wełny do Wełny. Podobnie jak poprzednio, łapaliśmy przez trzy dni z przerwami w środkowej części dnia. Złapało się 377 ptaków z 15 gatunków, w tym 12 retrapów.  Na tę liczbę złożyły się przede wszystkim dymówki i makolągwy, które przyleciały tutaj na noclegowisko. Wśród ptaków trzcinowisk dominował oczywiście trzcinniczek. Złapały się jeszcze dwa ptaki tuż po opuszczeniu gniazda, czyli z bardzo późnych lęgów.

Jeśli chodzi o dymówki, to w poszczególnych dniach odłowiliśmy odpowiednio: 55, 98 i 51 osobników. Większość z nich to były ptaki w pierwszym kalendarzowym roku życia – 86,3%. Podobnie sytuacja wyglądała u makolągw, ptaki młodociane stanowiły 84,4%. Całkowicie zabrakło na noclegowisku: szpaków, potrzeszczy i pliszek żółtych. Rzadkimi gośćmi w tym środowisku były kulczyki i kopciuszek. W czasie tego odłowu zaobrączkowaliśmy dziewięciotysięcznego w tym roku ptaka; okazała się nim młodociana dymówka.

Wśród odłowionych ptaków były dwa nietypowe osobniki: potrzos z pojedynczą białą lotką i makolągwa o “srebrnych” lotkach i sterówkach.

No i pełna lista odłowu:

Jeśli chodzi o retrapy, to wszystkie zostały zaobrączkowana tutaj lub w najbliższej okolicy w następujących terminach:

  • VII 2021 – w tym: 1 trzcinniczek, 1 rokitniczka, 1 brzęczka i 2 dymówki,
  • VI 2021 – 1 dymówka,
  • X 2020 – 1 makolągwa,
  • V 2018 – 1 trzcinniczek,
  • VIII 2016 – trzcinniczek.

Ten najstarszy trzcinniczek był chwili zaobrączkowania ptakiem pierwszorocznym, ma więc dokładnie 5 lat. Warto też zaznaczyć, że dwie dymówki zostały zaobrączkowane w czerwcu i lipcu jako pisklęta w gniazdach odległych od noclegowiska o 430 i 240 m. Oznacza to, że znaczna część dymówek to ptaki miejscowe, które jeszcze nie podjęły wędrówki.

Jerzy Dąbrowski i Bronisława Peplińska

Comments are closed.